Норвезька компанія NBT планує побудувати на території Якимівської та Кирилівської громад найбільшу в Європі  вітрову електростанцію «Зофія».

Деталі будівництва представники компанії обговорили сьогодні під час зустрічі з головою Запорізької облдержадміністрації Олександром Старухом.

Зокрема голова ЗОДА наголосив на тому, що перед початком робіт громада має побачити комплексний логістичний план робіт.

Будівництво вітростанцій передбачає перевезення великої кількості вантажів – турбін, бетону, щебеню, тож головне питання для обласної влади – зберегти щойно відремонтовані дороги державного та місцевого значення.

— Ми розуміємо, що такі масштабні проєкти потребують ретельної підготовки, великої кількості погоджувальних процедур та врегулювання проблемних питань. Інвестор також має працювати з людьми у громадах, щоб вони знали, що і як будується на території, де вони живуть. Впевнений, що компанія NBT стане нашим надійним та успішним партнером. На сьогодні головне — відпрацювати логістику всіх дій, дійти порозуміння у роботі, щоб проєкт реалізовувався ефективно, — наголосив Олександр Старух.

За словами директора проєкту «Zophia» Гранаса Бернта, щоб не руйнувати  трасу Якимівка-Кирилівка, ремонт якої має завершитись до  червня, компанія облаштує  30 км. об’їзного шляху через поля.  Також норвежці планують прокласти спеціальну технологічну дорогу в обхід с. Вовчанське. Проте, залишається невирішеним головне питання – як перевозити матеріали із Мокрянського та інших кар’єрів на півночі області. Наприклад, для транспортування лише 200 тис. тонн гравію потрібно 10 тис. рейсів вантажівок, які у спеку можуть повністю знищити дорожнє покриття на оновленій ділянці магістралі Харків-Сімферополь.

На думку Олександра Старуха, підрядники мають використовувати залізничний транспорт. Обласна влада, зі свого боку, готова сприяти діалогу компанії із «Укрзалізницею» та залученню до участі у проєкті будівництва ВЕС місцевих виробників кабельної продукції та металоконструкцій.

Гранас Бернт подякував облдержадміністрацію за підтримку та наголосив, що найближчим часом представить доопрацьований логістичний план, який дозволить швидко та з користю для людей втілити у життя масштабний інвестиційний проєкт.

Довідка:

Вітроелектростанція «Зофія» загальною проєктною потужністю 792,5 МВт розташована на півдні України — на північно-західному узбережжі Азовського моря у Запорізькій області.

Після завершення будівництва та введення в експлуатацію ВЕС вироблятиме приблизно 2,8 ГВт·год, що достатньо для забезпечення електроенергією більш ніж 340 000 місцевих домогосподарств.1

Завдяки будівництву ВЕС викиди СО2 зменшаться на 2 мільйони тонн на рік, що становить біля 20% усіх викидів, які реєструються у столиці України — місті Києві.2

Вітрова електростанція містить близько 160 вітрових турбін виробництва компанії «Сіменс Гамеза» (Siemens Gamesa), будівництво яких буде реалізовано в три етапи.

Проєктування, будівництво та експлуатація вітрової електростанції здійснюється відповідно до міжнародно визнаних технічних, екологічних і соціальних стандартів. Цей масштабний проєкт має на меті стати флагманським для України, що приверне особливу увагу з боку міжнародних банків та інвесторів.